Jul 22, 2020 6:44 PM

West Nebraska All Star games set for Friday

Posted Jul 22, 2020 6:44 PM

The teams are set for the 42nd Annual West Nebraska All-Star football game and the 36th Annual West Nebraska All-Star Volleyball game.  The games will be played Friday, July 24, in Scottsbluff,  with the volleyball match at 4 pm MT at Western Nebraska Community College and the football game at 7 pm MT at Bearcat Stadium.   

The game was originally scheduled for early June, but was postponed due to the Covid-19 pandemic.   Players were nominated by their high school coaches and then selected by the All-Star coaches. 

This years coaches.  East Volleyball....Head Coach: Katie Hoblyn (Anslemo-Merna)...Assistant Coach: Kory Rohde (Maywood-Hayes Center).   

West Volleyball...Head Coach: Blakelee Hoffman (Chadron)....Assistant Coach: Jolene Dodge (Garden County).   

Coaching the East football squad....Head Coach: Jayce Dueland (Elm Creek). Assistant Coaches: Jake Harvey (Lexington), Brendan Johnsen (Alma), Matt Berry (McCook). 

The West football  Coaches are...Head Coach: Jason Spady (Garden County)...Assistant Coaches: Mike Lecheer (Chadron), Dan Lenners (Chase County), Chad Dormann (Garden County). 

Volleyball

East roster

Katy Bartell - Hi-Line

MaShayla Burnett - Anselmo-Merna

Taylor Conroy - South Loup

Michaela Dukes - Wauneta-Palisade

Avery Johnson - Maywood-Hayes Center

Hadley Martin - Hi-Line

Shaye Porter - Hitchcock County

Kinsey Skillstad - North Platte St. Pat’s

Alexis Zimmer - Anselmo-Merna

West roster

Nicole Birner - Sidney

Jaedy Commins - Ogallala

Allie Ferguson - Chadron

Sierra Garrett - Gordon-Rushville

Mattie Johnson - Sidney

Mallie McNair - Chase County

Sophie Spady - Chase County

Tyleigh Strotheide - Chadron

Chloe Stupka - Creek Valley

Madelyn Watchorn - Leyton

Football

East roster

Ben Anderjaska - Wauneta-Palisade

Charles Aufdenkamp - North Platte St. Pat’s

Cameryn Berry - McCook

Dalton Caley - North Platte

Jackson Carter - North Platte

Jace Connell - South Loup

Drew Daum - McCook

Charlie Gale - North Platte St. Pat’s

Dakota Haines - Lexington

Clayton Hassett - Mullen

Sam Heapy - Medicine Valley

Nathan Hock - Alma

Deryk Huxoll - Cambridge

Corban Jernigan - McCook

Grant Jones - South Loup

Conner Kleckner - McCook

Ty Kvanvig - Mullen

Ryan Lauby - Overton

Karsten McCarter - Elm Creek

Isaac McCurdy - Alma

Talan McGill - North Platte St. Pat’s

Treven Melroy - Holdrege

Jonathan Ortner - Ainsworth

Anthony Paz - Lexington

TJ Roe - Brady

Raif Ruppert - Twin Loup

Daylan Russell - Alma

Brody Stienike - Gothenburg

Chase Swartwood - Elm Creek

Tucker Wyatt - Gothenburg

West Roster

Bennet Bauerle - Chase County

Curtiss Bruhn - Chadron

Kobe Clevenger - Chase County

Nicholas Coley - Mitchell

Garrett Conn - Gering

Austin Dormann - Garden County

Blaine Dorn - Imperial

Josh Eschelman - Hershey

Grant Fischer - Valentine

Erik Folchert - Alliance

Cooper Heusman - Chadron

Hayden Hofrock - Sidney

Cayden Jobman - Sidney

Coy Johnson - Sandhills/Thedford

Jon Keller - Valentine

Gage Krolikowski - Valentine

Colter Mann - Alliance

Joe McCloud - Scottsbluff

Terrance Mokeac - Scottsbluff

Isaiah Neis - Garden County

Alex Patrick - Ogallala

Trevor Peterson - Chase County

Jake Sellman - Hemingford

Hunter Skalsky - Ogallala

Reid Spady - Garden County

Trayton Travnicek - Scottsbluff

Caleb Walker - Scottsbluff

Zak Wieser - Sidney

Cooper Wild - Chadron

Dylon Zink - Ogallala

Bryan Zutavern - Sandhills/Thedford