Jun 07, 2021 5:46 PM

West Nebraska All-Star Volleyball and Football games set for Saturday

Posted Jun 07, 2021 5:46 PM

The Annual West Nebraska All-Star Volleyball and Football games will be held this Saturday, June 12 in Scottsbluff. The Volleyball match is set for 2 pm  (MT) at Cougar Palace at Western Nebraska Community College. Coaches and rosters are listed below.  Subject to change.

EAST VOLLEYBALL ROSTER

Ashley Brown, Elm Creek

Jadeyn Bubak, South Loup

Trinity Christophersen, Brady

Aleya Hueftle, Bertrand

Halle Jacobsen, Broken Bow

Acelyn Klein, Medicine Valley

Alivia Knoerzer, Hi-Line

Samantha Moore, Mullen

Chiara Richeson, Gothenburg

Haylee Sandman, Wauneta-Palisade

Emma Schall, Broken Bow

Kali Staples, Broken Bow

Jaycee Widener, Maywood-Hayes Center

Head Coach: Skylar Morris (Broken Bow)

Asst Coach: Bryson Mahlberg (Gothenburg)

WEST VOLLEYBALL ROSTER

Jayla Brehmer, Gordon-Rushville

Anika Burke, Chadron

Emma Cogdill, Chadron

Milan Coggins, Ogallala

Jenna Curtis, Ogallala

Emma Foote, Scottsbluff

Morgan Jaggers, Sidney

Josie Jenkins, Mitchell

Kyla Knight, Gering

Maddie Lake, Garden County

Karly Sylvester, Sidney

Joce Varvel, Hay Springs

Cambrea Vogel, Crawford

Head Coach: Julie Smith (Sidney)

Asst Coach: Lisa Hughes-Merritt (Hay Springs)

The Football game is set for Saturday evening at 7 pm (MT) at Scottsbluff High School's Bearcat Stadium.  Football Coaches and rosters are listed below.  Subject to change.

EAST FOOTBALL ROSTER

Gunner Armagost, Cozad

Riley Baker, Gothenburg

Keegan Benson, Arapahoe

Kyle Borland, Cambridge

Clayton Berry, Southern Valley

Carter Bose, Southern Valley

Noah Converse, Lexington

Alex Davies, North Platte St. Pat’s

Trenton Defruiter, Medicine Valley

Blake Denson, Broken Bow

Jacob Engel, Cozad

Torrington Ford, McCook

Owen Geiken, Gothenburg

Eddie Hatch, North Platte

Kody Keller, Hi-Line

Jake Kohler, North Platte

Alec Langan, McCook

Bryce McIntosh, Mullen

Xavier Perez, Elm Creek

Jaden Dike, North Platte

Harold Pineda, Lexington

Alex Ramos, Lexington

Julio Rodriguez, Lexington

Carson Rohde, Sumner Eddyville Miller

Kade Safranek, Anselmo-Merna

Mason Schmoker, McCook

Conner Schutz, Hi-Line

Ethan Sides, Cambridge

Camron Sutherland, North Platte

Trayton White, North Platte St. Pat’s

Isaiah Wiemers, McCook

Brody Yant, Southern Valley

Head Coach: Jayce Dueland (Elm Creek)

Asst Coaches: Jake Harvey (Lexington), Brendan Johnsen (Alma), Matt Berry (McCook)

WEST FOOTBALL ROSTER

Rylan Aguallo, Mitchell

Grant Ahlstrom, Sandhills-Thedford

Brayton Branic, Sandhills-Thedford

Nathan Coley, Mitchell

Zack Burke, Sidney

Javon Coyle, Potter-Dix

Serbando Diaz, Dundy County Stratton

Colton Doneson, Ogallala

Cole Faessler, Bridgeport

Mario Garza, Alliance

Cade Goings, Gordon-Rushville

Isaiah Guerue, Morrill

Sawyer Haag, Chadron

Delton Haines, Dundy County Stratton

Zack Henke, Leyton

Brett Hill, Scottsbluff

Colin Hillis, Ogallala

Jack Kildow, Bayard

Brandon Knoles, Perkins County

Keegan Krutsinger, Dundy County Stratton

Christian Leonard, Bayard

Reed McFadden, Sandhills-Thedford

Tony Mokeac, Scottsbluff

Ty Monie, Sutherland

Brady Newkirk, Bridgeport

Brady Robb, Sidney

Tyler Smith, Scottsbluff

Carter Snyder, Sutherland

Dana Storer, Paxton

Brian Turek, Hemingford

Charles Twarling, Hay Springs

Chris Williams, Valentine

Head Coach: Mike Lecher (Chadron)

Asst Coaches: Chad Dormann (Garden County), Dan Lenners (Chase County), Jonn McLain (Chadron)